20. NOVEMBAR SVETSKI DAN DETETA

Zašto obeležavamo Svetski dan deteta?

Nakon završetka Drugog svetskog rata 1945. godine, deci Evrope je bila potrebna velika pomoć i podrška kao deo napora za oporavak. Ujedinjene nacije (UN) su osnovale novu agenciju, Međunarodni dečji fond Ujedinjenih nacija (UNICEF), koja je imala zadatak da obezbedi hranu, sklonište, vodu, odeću i zdravstvenu negu hiljadama pogođene dece. Mnoga deca su izgubila dom, školu i članove porodice – potrebna im je hitna pomoć. 1953. UNICEF je postao stalni deo UN. Svetski dan deteta je prvi put ustanovljen 1954. godine kao Svetski Dan deteta i obeležava se 20. novembra svake godine radi promovisanja međunarodnog zajedništva, podizanja svesti među decom širom sveta i poboljšanja dobrobiti dece*.

ZAŠTO 20. NOVEMBAR?

Godišnji datum koji se daje međunarodnom danu često ima poseban značaj i Svetski dan deteta nije izuzetak. 20. novembar je bio datum kada je 1959. godine Generalna skupština UN usvojila Deklaraciju o pravima deteta. Deklaracija navodi deset principa za zaštitu i unapređenje interesa i dobrobiti dece, uključujući njihovo pravo na ljubav, obrazovanje i prioritetnu brigu. To je takođe datum kada je 1989. godine Generalna skupština UN usvojila Konvenciju o pravima deteta. Od 1990. godine, Svetski dan deteta takođe obeležava godišnjicu od datuma kada je Generalna skupština UN usvojila i Deklaraciju i Konvenciju o pravima deteta.

ZAŠTO POSTOJI OVAJ POSEBAN DAN?

Uprkos Deklaraciji o pravima deteta, i dalje je slučaj da je mnogo dece uskraćeno za srećan i zdrav početak života. Neka deca čak nemaju pristup čistoj vodi ili dovoljno hrane, a kamoli čist, udoban krevet za spavanje noću. Međunarodni dani poput Svetskog dana deteta obrazuju sve nas obične ljude o važnim pitanjima, kako bi čovečanstvo kolektivno moglo da pokuša da reši svoje globalne probleme. Oni takođe slave dostignuća i čudo ljudskog postojanja - a deca sveta su definitivno vredna slavlja. Veća svest o problemu i radu koji se radi na njegovom rešavanju takođe podstiče donacije, koje dobrotvorne organizacije moraju da nastave sa radom i finansiraju svoje programe.

ŠTA JE RAZLIKA?

Trenutno u svetu postoje milioni ugrožene dece – bukvalno, milioni. A problemi sa kojima se neki od njih suočavaju daleko prevazilaze pristup osnovnim potrebama kao što su voda i sklonište. Pristup vakcinaciji je uvek bio prioritet jer su deca veoma osetljiva na bolesti. Mnoge zemlje ne nude besplatnu vakcinu protiv Covid-a ili bilo koju drugu vakcinu za spasavanje života, tako da dobrotvorne organizacije za pomoć deci imaju vitalnu ulogu u obezbeđivanju vakcina za decu. Kada su porodice prisiljene da napuste svoje domove zbog rata ili nasilja, ponekad su deca tragično odvojena od svojih roditelja u izbegličkim kampovima dok pokušavaju da pobegnu od sukoba. UNICEF je nedavno ponovo spojio 6.000 dece sa njihovim porodicama u Južnom Sudanu u Africi. Milioni dece su uskraćeni za obrazovanje. U nekim slučajevima, nastavnici ne prolaze obuku i nema školskog pribora ili učionica. Agencije za pomoć deci rade na promeni ovih okolnosti jer je obrazovanje vitalni deo obezbeđivanja „bolje budućnosti za svako dete“.

KAKO DECA UČESTVUJU?

Mnoga deca širom sveta čine pozitivnu razliku svojom strašću, odlučnošću i neverovatnim idejama. Nikad nije prerano da preduzmete akciju u vezi sa stvarima do kojih vam je stalo i svaki dan je dobar dan za početak. Svetski dan deteta samo vam daje savršen trenutak da se zapitate šta vam je zaista važno i šta biste želeli da promenite kako biste osigurali „bolju budućnost za svako dete“. Nosite plavo! Plava je zvanična boja UNICEF-a i Svetskog dana deteta. Pokušajte da napišete pismo ili post na društvenim mrežama. Vaši roditelji, nastavnici i školska zajednica verovatno vam mogu pomoći da izrazite svoje misli i ideje o tome kako da učinite svet boljim za decu. Organizacije poput UNICEF-a takođe žele da čuju šta deca imaju da kažu. Učenje o svojim pravima kao deteta je još jedan način da napravite razliku, jer kada saznate više, možete koristiti svoj glas da kreirate promene u svojoj zajednici.

Na koji način Pertini aktivno brine o deci i vodi računa o dečjim pravima?

Pertini centar za zdrav razvoj deteta je neprofitabilna organizacija osnovana sa ciljem da pažljivo osluškuje potrebe dece i mladih i primeni ih u procesima vaspitno – obrazovnog rada. Kvalitetan i edukovan tim stručnjaka posvećen je radu na unapređivanju didaktičkih materijala, informisanju o trenutnom stanju i novinama na polju edukacije dece i pružanju podrške u vidu savetovanja svima koji se bave vaspitanjem i obrazovanjem dece.