ŠTA JE TO TIME OUT TEHNIKA?

Time Out tehnika podrazumeva davanje prilike detetu da razmisli o tome zašto je kažnjeno i šta će naučiti iz toga. Time out označava pravljenje pauze od nagrađujućeg ponašanja prema detetu (npr. pružanje pažnje detetu, pomaganje, kupovina igračaka, igranje… ), a podrazumeva i mesto gde se primenjuje negativno potkrepljenje ( uskraćivanje onoga što dete želi ).

To je postupak koja se koristi da se umanji nepoželjno ponašanje kod deteta. Mesto za Time out bi trebalo da bude lako dostupno i sa kojeg je lako nadgledati dete dok je u tom prostoru. Najefikasnije je da se koriste kraći vremenski periodi Time out-a, 5 do 10 minuta, pre nego duži periodi od pola sata ili sat.

Deca od 2 do 5 godina trebaju dobiti 2 do 5 minuta. Šestogodišnje dete bi trebalo dobiti oko 5 minuta dok desetogodišnje 10 minuta. Kada se detetu kaže da ide u Time out, to treba učiniti jednostavno rečima: “Tajm aut zbog toga i toga…”

Dok je dete u Time out-u koristite kuhinjski brojač sa zvonom, podesite brojač na dužinu Time out-a i recite detetu da mora ostati u Time out-u sve dok se zvono ne oglasi. Detetu ne bi trebalo biti dozvoljeno da priča dok je u Time out-u i roditelji ne bi trebali da komuniciraju sa detetom ni na koji način.

Time out metoda je vrlo jasna, koristi se kad su deca nestašna i lako je razumljiva detetu. Pokazala se kao vrlo dobra disciplinska tehnika kada se koristi na pravi način i u pravom trenutku. Njom se dete uči samokontroli i uči da pravi razliku između prihvatljivog i neprihvatljivog ponašanja.