VREME JE ZA NOŠU!

Spremnost deteta da prihvati nošu u velikoj meri zavisi od karaktera majke i deteta. Energični mališan će, po pravilu, brzo naučiti da ide na nošu, naročito ako je i mama energična i preduzimljiva. Pomalo lenjo, zamišljeno dete koje ima isto tako ležernu mamu, može još tri godine da nosi pelene i da mu to nimalo ne smeta. Zato morate ipak malo da ga „pogurate“ da bi što pre prihvatilo tu neminovnost.

Trudite se da vašem detetu što češće menjate mokre i uprljane pelene da bi navikao da bude suv i čist. Dete koje je naučilo da bude stalno čisto pre će samo zatražiti nošu i brzo će proći onu fazu kad „obavi posao“ a da to nikome ne prijavi. Posmatrajte dete, jer postoje znaci koji pokazuju da je dovoljno sazreo za nošu: - počinje da skida mokre pelene i sam vam kaže da su „ukakane“; - donosi nošu u sobu da bi na nju seo ili pokušava da se uspentra na WC-šolju.

Pre nego što počnete da stavljate dete na nošu, dajte mu je u ruke da je slobodno razgleda i upozna se s novim predmetom. Naravno, treba da mu objasnite čemu služi. Ako se prvi pokušaj završi otporom i čvrstim „ne“, odložite ceo poduhvat za nekoliko nedelja dok mališan ne postane prijemčiviji za tu promenu u svakodnevnom životu. Nemojte pošto-poto da isterujete svoje. U protivnom rizikujete da ubijete njegovo interesovanje i svaku želju da se potrudi i prihvati novinu.

Postoji mnogo različitih vrsta stoličica, ali i noša. Potrebno je da se dete odnosi prema noši kao prema jednoj od svojih omiljenih igračaka. Prilikom kupovine noše treba da vodite računa o nekoliko stvari. Povedite i dete u prodavnicu, jer i njemu treba da se svidi poklon kao kada kupujete novu igračku ili slikovnicu. Ocenite da li mu je udobno da sedi na stoličici ili noši. Deci se posebno dopada takozvana muzikalna noša: kad dete obavi posao, noša počinje da svira.

Da ne biste po ceo dan trčali za detetom i podmetali mu nošu, prethodno treba pažljivo da pratite njegovo ponašanje. Najviše će vam pomoći ako zapišete kad dete najčešće ima stolicu. Kod male dece se to često dešava posle nekog obilnijeg obroka, recimo doručka ili ručka. Znači, upravo u to vreme treba da ga stavite na nošu. Dozvolite mu da sedi na njoj koliko hoće i dajte mu da za to vreme prelistava omiljenu slikovnicu. Ukoliko ne uspete da otkrijete određeni ritam, stavljajte ga na nošu na svaka dva-tri sata ili onoliko često koliko vam vreme to dopušta. Dok se dete navikava na nošu, oblačite ga tako da možete brzo da ga skinete. Kod kuće je najudobniji najobičniji donji deo trenerke koji se lako svuče i navuče.

Dok traje navikavanje, često ćete imati posla s mokrim i uprljanim gaćicama ili pantalonama. To morate shvatiti kao potpuno normalan proces privikavanja i učenja. Znači, ne smete nipošto zbog toga da ga grdite ili, još gore, kažnjavate.